کارهایم

ریشه‌های پیدایش انقلاب صنعتی

سه شنبه, ۶ مرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۰۰ ب.ظ

این مطلب پیش از این در حرف‌های‌م منتشر شده بود. صرفا جهت آرشیو در این‌جا هم منتشر می‌شود.

...

این مقاله،‌ اولین تجربه‌ی مقاله‌نویسی استاندارد من هست که برای درس انسان، طبیعت، معماری - با تدریس خانم حبیب - نوشته شده.

کلا سعی کردم پروژه‌های دانش‌گاهی‌م رو معطوف به دغدغه‌های شخصی‌م بکنم و از کارهای روتین و تعریف شده دوری کنم. همیشه برام مهم بوده ریشه‌های تمدن ام‌روزی‌مون رو بدون‌م، برای همین انقلاب صنعتی رو برای این پژوهش مناسب دیدم.

مقدمه‌ی کوتاه مقاله، در ادامه‌ی مطلب اومده.

industrial-revolution

 

دریافت
حجم: 1.39 مگابایت

 

هیچ عملی را نمی‌یابیم که پیش از آن تفکری صورت نگرفته باشد. بشر هماره اعمال خویش را منطبق بر افکار و عقایدش به انجام می‌رساند. عقایدی که به مرور زمان تحت تاثیر فرهنگ، آداب و رسوم، شرایط جاری اجتماع، مطالعات شخصی، جغرافیا و حتی طبیعتی که فرد با آن در تعامل است شکل می‌گیرد. بنابراین برای پی بردن به چرایی اعمال انسان‌ها در هر دوره، پیش از هر چیز می‌بایست به نحوه تفکر آنها توجه کرد. تفکری که رفته رفته عقاید و شخصیت افراد و حتی شخصیت اجتماع را شکل می‌دهد. این‌گونه است که وقتی به تاریخ بشر نگاه می‌کنیم، در دوره‌ای انسان‌ها مظاهر طبیعت را رب‌النوع می‌پندارند و در دوره‌ای دیگر همین بشر دوپا، دست به غارت و تخریب منابع طبیعی می‌زند. از این مقایسه می‌توان به تاثیر نحوه تفکر، در چگونگی رابطه انسان با دنیای پیرامون‌ش به خوبی پی برد.
با توجه به مطالبی که گفته شد، در ابتدا سعی بر این بود که سیر تحول تمدن بشری، خلاصه‌وار از ابتدا تا ام‌روز بررسی شود و در برخوردی تحلیلی با تاریخ تمدن بشر، این مقاله به واکاوی ریشه‌های تمدن ام‌روزین بپردازد. اما با راه‌نمایی استاد گرامی، نتیجه این شد که در این مدت کوتاه، امکان بررسی دقیق این برهه از تاریخ وجود ندارد و برای پرهیز از کلی‌گویی در این باره، انتخاب دیگری صورت گرفت تا بازه کوتاه‌تری از تاریخ مورد بررسی قرار گیرد.
ریشه‌های شکل‌گیری انقلاب صنعتی گزینه‌ی مناسبی به نظر می‌رسید و به دلیل تأثیرات بسیار و ملموس آن در زندگیام‌روز، همین گزینه به عنوان موضوع پژوهش انتخاب شد. در ادامه پس از مروری کوتاه بر تمدن بشری، از تمدن بین‌النهرین تا پایان قرون وسطی، به بررسی ریشه‌های دوران رنسانس و پس از آن، وقوع تحول در صنعت پرداخته می‌شود.

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی