کارهایم

این فایل، یک پژوهش ده صفحه‌ای هست که خیلی خلاصه کلیات مربوط به موسیقی، از تعاریف تا احادیث و احکام توش آورده شده و برای آگاهی از این قضیه می‌تونه مفید باشه.

برای نوشتن این مقاله دو کتاب « موسیق و غنا از دیگاه اسلام» و « موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی» رو مطالعه کردم که به دلیل عنوان بحث، بیش‌تر از کتاب اول استفاده کردم.

خلاصه‌ی مقاله در ادامه‌ی مطلب اومده. این رو هم باید بگم که موضع‌گیری‌ها درمورد موسیقی برام همیشه جالب بوده و الان که دوباره این تحقیق رو می‌خونم، از بعضی حرف‌های خودم تعجب می‌کنم!

 

دریافت
عنوان: موسیقی و غنا از دیدگاه اسلام
حجم: 335 کیلوبایت

 

در این تحقیق چهار فصل را به صورت کلی بررسی کردیم. هرچند که تعداد فصول می‌بایست بیش از این‌ها می‌بود اما به دلیل کمبود وقت این امر ممکن نشد.

درمقدمه‌ی تحقیق اعمال انسان را به دو دسته‌ی کلی باطنی و ظاهری تقسیم کردیم و گفتیم اعمال ظاهری نشأت گرفته از اعمال باطنی است.

در فصل اول به مرور مفاهیم لغوی مربوط به موسیقی پرداختیم تا در طول تحقیق به مشکلی از این تحقیق به مشکلی از این بابت برنخوریم و در ضمن این فصل چند حکم فقهی در مورد غنا و نیز فرق بین موسیقی و غنا بیان گردید.

فصل دوم را می‌توان فصل ریشه‌یابی نام‌گذاری کرد. چون در این فصل به سیر تاریخی موسیقی پرداختیم که با اختراع آن توسط شیطان شروع شد و روند حرکت آن در میان اعراب پیش و پس از اسلام بررسی گردید.همچنین دیدیم که کشورهای اروپایی مانند یونان و مصر در رشد موسیقی تاثیر به سزایی داشته‌اند. در این بین سری هم به ایران زدیم و از جای‌گاه موسیقی در دربار شاهان ایرانی مطلع شدیم.

در فصل سوم کمی به سراغ مباحث تخصصی‌تر فقه در باب موسیقی رفتیم که البته فصل چهار و پنج می‌بایست مکمل این فصل می‌شدند که متأسفانه فصل پنج نرسید. در فصل سوم ادله‌ای را که فقه شیعه برای اثبات حرمت یا وجوب چیزی به کار می‌برد، در باب موسیقی بررسی کردیم و برای فهم بهتر برای هر کدام مثالی ذکر شد.

فصل چهارم را به نوعی می‌توان فصل اتمام حجت نام گذاشت. چرا که در این فصل قرآن را شاهد کردیم زیرا که محکم‌ترین سند است و دیگر جای شبهه را برای احدی باقی نمی‌گذارد.در ضمن در این فصل نظرات مختلف وارده را هم ذکر کردیم که شرط انصاف رعایت شده باشد.

 

 

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی