کارهایم

۳ مطلب در فروردين ۱۳۹۵ ثبت شده است

طراحی موزه‌ی صلح رو با ایده‌ی خیر و شر شروع کردیم و می‌خواستیم با نشون دادن تضاد بین این دو، صلح رو برای مخاطب معنا کنیم، چرا که می‌دونستیم تا وقتی جنگی نباشه اصلا صلح بی‌معناست. در طرح نهایی، بازدیدکننده‌ها پس از عبور از فضایی به نام خلقت، وارد فضایی با حال و هوای جنگ و خشونت میشن. این فضای خشن اون‌ها رو دل‌تنگ آرامش و به اصطلاح صلح خواهد کرد. پس از عبور از راه‌روی شمالی که نقش واسط رو در سناریو داره، افراد به فضاهایی وارد میشن که صفات نیک انسانی براشون دوباره تعریف میشه و در راه‌روهای پایانی هم موضوعاتی مثل صلح ادیان یا صلح ملل بازتعریف میشه. در انتها بازدیدکننده از فضایی نیمه روشن که پوشیده از گیاه هم هست، وارد فضای باز نهایی یا به اصطلاح عدن خواهد شد و روشنایی رو بارخواهد یافت.

این طرح به طور مشترک با صائب کفایتی و محمدرضا نقی‌زاده طراحی شده. دوستان معماری ما هم چندی پیش زحمت انتشارش رو کشیدن.

 

سال دوم دانش‌گاه مسابقه‌ای برای طراحی پارکینگ اساتید برگزار شد و من به هم‌راه حافظ رئیسیان در یک گروه شرکت کردیم. از اون‌جا که می‌خواستیم کم‌ترین دخالتی رو تو زمین طراحی بکنیم، سازه‌ی چادری رو مناسب دیدیم که تنها با سه ستون نازک در باغ‌چه‌ی بالایی می‌تونست نیاز ما رو برطرف کنه. یکی از مهم‌ترین آیتم‌های قضاوت در این مسابقه اجراشدنی بودن بود. ما یک قاب فلزی هرمی شکل رو به عنوان اسکلت اصلی در نظر گرفتیم که سازه‌ی چادری به عنوان پوشش روی اون قرار می‌گرفت. خود قاب هم توسط ستون‌ها مهار می‌شد. 

این طرح تو مسابقه رتبه‌ی دوم رو آورد. 

 

تیزری که یک روز در منزل از سر بی‌کاری ساخته شده! ایده‌ای داشتم درمورد کار با کاغذ، اون رو با عنوان بیدق انجام دادم و با دوربین موبایل فیلم‌برداری کردم. اولین بار در حرف‌هایم منتشر شد. فیلم رو می‌تونید از لینک زیر ببینید:

http://www.aparat.com/v/j37za