کارهایم

۲ مطلب در آبان ۱۳۹۵ ثبت شده است

برای پروژه‌ی این درس بایستی یک فیلتر تعریف می‌کردیم و توسط اون فیلتر ۱۵ ساختمان که از جنبه‌هایی شباهت داشتند رو انتخاب می‌کردیم. ما فیلترمون رو «خانه های منطقه کوهستانی ایالت کالیفرنیای شمالی با پلان خطی انتخاب کردیم.» درسته که عنوان فیلتر کمی طولانیه! اما این لازمه‌ی کار بود تا ما به ساخت‌مان‌هایی  با ساختار فضایی نسبتا مشابه برسیم. 

کار بعدی این بود که چینش پلانی و تناسبات و ارتباطات فضایی این ۱۵ نمونه رو استخراج کنیم و در قالب یک بابل دیاگرام نمایش بدیم. تا این مرحله، پلان‌های هر بنا و دیاگرام‌ها و تصاویرش باید در کنار هم در مقاله‌ی پایانی میومد. سوای این‌ها بایستی این فضاها به انواع اصلی، فرعی و گزینشی تقسیم می‌شدند و برای هر بنا نسبت این فضاها رو به دست می‌آوردیم. دست آخر هدف کلاس این بود که با بررسی ۱۵ پلان که از فیلتری خاص عبور کردن، ما بتونیم با یک مهندسی معکوس برنامه‌ریزی کالبدی اون‌ها رو به دست بیاریم و به عنوان الگوی طراحی این بناها ارائه کنیم. 

در این پروژه من با علی طباطبایی و مارال هاشمیان هم‌گروه بودم.

در ادامه‌ی مطلب تصاویر و توضیحاتی از پروژه اومده و فایل‌های پروژه رو هم از همون‌جا می‌تونید دان‌لود کنید:

حدود سه سال پیش بچه‌های وروردی ۹۱ معماری دانش‌گاه هنر همت کردن و یک پروژه‌ی ابرخشت رو کلید زدن. ابرخشت ابداع مرحوم نادر خلیلی بود که در اون جداره‌های یک بنا توسط کیسه‌های پر شده از شن ساخته می‌شد. این روش ساده، ارزان و سریع هست، اما وقتی که وارد ساخت این بنا شدیم چالش‌های ریز و درشتی هم سر راه‌مون قرار گرفت. طبق طرحی که بچه‌ها ریخته بودن قرار بود که این پروژه به یک آلاچیق تبدیل بشه و یه فضای گذران فراغت به حساب بیاد. به دلایل مختلف مالی و اجرایی این پروژه نیمه تمام موند اما خب در همین مقدارش هم تجربیاتی به دست اومد که ارزش‌مند بود. 

افرادی که در این پروژه‌ی چند روزه حضور داشتن و البته من یادم میاد!:

محمدرضا نقی‌زاده، مهدی کاوه، فردین طهماسبی، صائب کفایتی، علی‌رضا هوش‌مندی و علی حیدری.

فایل مربوط به گزارش چهار روز از کار در ادامه اومده که دوستم فردین طهماسبی زحمت‌ش رو کشیده.